شرکت آسانسور KONE

لوگو آسانسور کنه

شرکت آسانسور KONE در سال 1910 به عنوان واردکننده محصولات شرکت سوئدی Graham در فنلاند تاسیس شد.
در آن زمان فنلاند هنوز بخشی از امپراتوری روسیه بود و با شروع جنگ جهانی اول، برای ارتش روسیه گلوله تولید میکرد.

اولین آسانسور ساخته شده از قطعات تولید شده توسط KONE در سال 1918 در منطقه هلسینکی نصب شد.
تقاضای آسانسور پس از جنگ جهانی اول کم بود و KONE با تولید سالانه 4 آسانسور در سال 1918 شروع به کار کرد.

آسانسور کنه
آسانسور کنه

در سال 1924 شرکت KONE، با ورشکستگی مواجه شد، که ناشی از بدهی های پس از جنگ و تکنولوژی قدیمی بود. تاجری به نام Harald Herlin متوجه شد که برند KONE بیشتر از بدهی شرکت ارزش دارد. او شرکت را خرید و هارالد هرلین به عنوان رئیس و مالک اصلی آن شد.

شرکت KONE در اوایل دهه 1930 بر بازار آسانسور فنلاند تسلط پیدا کرد و تولید آسانسور به 200 عدد در سال افزایش پیدا کرد. از آن پس شرکت شروع به تولید جرثقیلهای صنعتی و همچنین موتور الکتریکی اختصاصی خود نمود.

صنعت ساخت و ساز فنلاند پس از جنگ جهانی دوم بهبود یافت و KONE در سال 1951 مدرسه حرفه ای خود را افتتاح کرد.
در عین حال شرکت مجبور بود ظرفیت خود را برای برآورده کردن خواسته های شوروی از آنچه که به عنوان بخشی از برنامه غرامت پس از جنگ بود، افزایش دهد و بدین صورت صادرات شرکت شروع شد.

در سال 1967، KONE کارخانه آسانسور جدید خود را افتتاح کرد و لوگوی شرکت نیز بازطراحی شد. پس از آن KONE شرکتهای بزرگ اروپایی ASEA و Westinghouse را خرید و در یک جهش، رهبر بازار در اروپا شد.

آسانسور کنه

در دهه 1980، KONE با حضور در چندین بازار با تولید آسانسور و پله برقی برای ساختمانهای مشهور دنیا، انواع جرثقیل، سیستم های هیدرولیک فشار بالا و تجهیزات پزشکی، به یکی از بزرگترین شرکتهای دنیا در این زمینه تبدیل شد.

در سالهای بعد، KONE شرکت آسانسور Montgomery در ایالات متحده را خرید و برای تمرکز بیشتر، بجز تولید آسانسور و پله برقی و با همکاری شرکت Toshiba، فعالیتهای دیگر خود را واگذار کرد. امروزه شرکت KONE پرچمدار ساخت آسانسور های هوشمند و بدون موتورخانه در کل دنیا می باشد.

آسانسور کنه

ساختمان سدروس یکی از پروژه های فاخر گروه ویرا در منطقه سعادت آباد تهران است که در 14 طبقه ساخته شده و در آن از آسانسور شرکت KONE استفاده شده است.