علیرضا تغابنی

دکتر علیرضا تغابنی

دفتر دیگر

علیرضا تغابنی متولد ۱۳۵۶ در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه گیلان فارغ‌التحصیل شد و پس از آن تحصیلاتش را در مقطع دکترای دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران ادامه داد. او برندهٔ چهار دورهٔ جایزهٔ معمار و نخستین دورهٔ جایزهٔ آکادمی سلطنتی دورفمن است.

دکتر تغابنی پس از کار در مشاورین مختلف در سال ۱۳۸۷ با پریسا علیمحمدی دفتر رازان را تأسیس کرد. از فعالیت‌های این دفتر طراحی «ویلایی برای یک دوست» بود که نخستین جایزه را برای او فراهم آورد. او با تأسیس دفتر دیگر در سال ۱۳۸۸ به فعالیت ادامه داد و دومین جایزهٔ معمار را در سال ۹۰ برای طراحی «ویلای امیر» دریافت کرد. تغابنی با طراحی «خانهٔ شریفی‌ها» علاوه بر کسب جایزهٔ معمار، برندهٔ جایزهٔ معمار خاورمیانه شد. او در سال ۱۳۹۵ عضو هیئت داوران جایزهٔ معمار بود.

تغابنی

علیرضا تغابنی تاکنون بیش از چهل پروژه طراحی کرده و در همین راستا توانسته جوایز معماری متعددی کسب کند. از جمله آنها می توانیم به کسب رتبه اول در دو دوره از جایزه بزرگ معمار (ویلایی برای یک دوست در سال ۱۳۸۷ و ویلای امیر در سال ۱۳۹۰)، رتبه دوم جایزه بزرگ معمار (ویلای کوهسار در سال ۱۳۹۱)، رتبه اول مسابقه طراحی نما (ساختمان ۹۳ تهران‌پارس در سال ۱۳۸۸) و فینالیست شدن در فستیوال معماری بارسلونا (ساختمان نظام مهندسی قزوین در سال ۱۳۹۰) اشاره کنیم.

طراحی خانه شریفی ها یکی از تاثیرگذارترین آثار علیرضا تغابنی ست که توانسته کلیشه های موجود در نوع برخورد با معماری منازل مسکونی را تغییر داده و نگاهی متفاوت را ارائه کند. این پروژه توانسته برنده جایزه معتبر بین المللی معمارخاورمیانه در سال ۲۰۱۴ و برنده جایزه معمار سال ۹۲ شود.

او از سال 1381 به تدریس در دانشکده های مختلف معماری از جمله دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز و همچنین داشگاه فردوسی مشهد، مشغول بوده است. و نمایشگاه های انفرادی و جمعی نقاشی برگزار کرده است.