پروژه مسکونی سدروس

پروژه مسکونی سدروس

Vira Cedrus

برج باغ سدروس، برنده جشنواره جهانی معماری WAF-2019، در منطقه سعادت آباد تهران، خیابان مروارید قراردارد.

سخن معمار:
تراکم و نحوه توزیع آن در تهران مسأله ­ای است که باعث به وجود آمدن بسیاری از مسائل شهری شده است. این مباحث طیف عمده­ای از مشکلات را در مسائل زیرساختی با منظر شهری ایجاد کرده است. تغییر ضوابط سطح اشغال ساختمان باعث شده تا ارتفاع ساختمان­ ها در یک منطقه متفاوت باشد و چسبندگی ساختمان­ها به همدیگر باعث بوجود آمدن مفصلی به نام نماهای جانبی شده است.

از طرف دیگر در فضای اجتماعی/ سیاسی تهران امروز تقابل و تضاد بین زندگی خصوصی و عمومی شهری مسأله ­ای مهم و چالش برانگیز است. آنچه در زندگی داخل ساختمان­ها روی می دهد در تضاد با زندگی بیرونی قرار دارد. تراس­ها به عنوان مسأله­ای بینابینی در این مرز جایی است که قوانین بیرونی کمرنگ شده در عین حالی که امکان استفاده از فضای باز وجود دارد.

جایزه جهانی WAF
ساختمان سدروس ایزومتریک

این پروژه تلاش می­کند مسأله تراس­ ها را به عنوان مرز ملتهب درون و بیرون به شکلی بارور برای حل مسأله نماهای جانبی و شهری استفاده کند. به این صورت که ساختمان تا ارتفاع ساختمان های مجاور از تایپولوژی آنها پیروی می­کند و بعد از آن با تغییر پلان تنش و بی ­نظمی از نوع شکل پنجره ها آغاز شده و در نهایت با کنسول­ ها و تراس می­ شکفد.

نوع طراحی ساختمان چه از لحاظ لایه لایه بودن در پلان و چه در قرارگیری نوع تراس­ هایش و همچنین نوع متریال­ ها سعی کرده تا مسأله نمای جانبی را حل کند. نوع پوشش نما از آجر است که براساس قرارگیری روی هرکدام از نوارهای حجمی آرایش متفاوتی ساخته و با خط­ هایی فاصله­ ها و بافت های مختلف ایجاد می کند که با اندک دقتی قابل تشخیص است.

علیرضا تغابنی راجع به کانسپت این کار می‌گوید: پروژه سدروس تلاش می کند با بزرگداشت و ارزش‌گذاری مجسمه‌سازانه تراس‌ها و التهابی که این مساله در قاطعیت مرز درون و بیرون ایجاد می‌کند، به شکلی بارور به حل مسأله نماهای جانبی و شهری بپردازد، به عبارت دیگر استراتژی لایه لایه بودن پلان و حجم از طرفی، تک متریال بودن کلیه نماهای اصلی و جانبی و همچنین فعال بودن تراس ها باعث ایجاد نماهای سوم فعال در پروژه شده است.

در واقع ساختمان سدروس در پویایی نمای سوم نقش بسزایی ایفا نموده‌است، که این روزها دغدغه بسیاری از معماران برجسته، من جمله علیرضا تغابنی است، نمایی که اغلب دست کم گرفته می‌شود و پرداخت زیادی ندارد.
برج باغ سدروس با نمایی متمایز، در زمینی با 1000 متر مربع، در 14 طبقه قد کشیده‌ است و امکانات رفاهی بسیاری مانند لابی مجلل و وسیع، بام سبز در کنار متریال لوکس و مدرن با هدف ارائه زندگی مملو از رفاه و آرامش ارائه داده‌است.

طبقات سدروس شامل یک پنت‌هاوس بسیار لوکس با بام سبز در طبقه ده، دو تک واحد مشابه طبقه ده در طبقات نه و هشت، چهارده واحد زیبا در طبقات یک تا هفت و یک دوبلکس بسیار جذاب درطبقه همکف است. برج ‌باغ سدروس تداعی‌گر شکوه و رفاه همراه با آرامش و آسایش در یک ساختمان مدرن و به‌روز است.

 • کارفرما

  گروه ویرا

 • طراحی معماری

  دفتر طراحی دیگر

  NEXT OFFICE

 • مساحت زمین

  1000 مترمربع

 • محل اجرا

  سعادت آباد بالاتر از میدان کاج خیابان مروارید

 • سازه

  اسکلت فلزی پیچ و مهره

 • زمان طراحی و اجرا

  از فروردین 1395 تا آبان ماه 1398

تیم طراحی : دکتر علیرضا تغابنی – دفتر دیگر

نظارت : مهندس مهرداد مکارمی

طراحی سازه : شرکت باستان پل

طراحی تأسیسات برق و مکانیک : دکتر دشتی، مهندس عرب پور

تأسیسات: گرمایش سرمایش مرکزی ( چیلر و موتورخانه) فن کوئل

زیربنای کل : 6500 متر مربع در 14 طبقه

تعداد واحد های مسکونی : هر طبقه 2 واحد 205 و 150 متری و تکواحدی 450 متری ( مجموعا 18 واحد)

دارای بام سبز و سرایداری، لابی بزرگ ، استخر سونا جکوزی سالن ورزشی و اجتماعات و ….